Jak probíhá terapie

Psychoterapeut společníkem na cestě

V rozhovoru se pokusíme pojmenovat vaše potřeby a společně najít způsob, jak je naplnit. Jsem přesvědčený o tom, že každý člověk má potenciál najít své vlastní řešení problému.

Psycholog nebo psychoterapeut je jen společníkem na cestě.

Psychoterapie jako vysokohorská túra

Psychoterapie se tak dá hezky přirovnat k vysokohorské túře. Nepůjdete sami - vaším průvodcem bude psycholog. Bude vám oporou a nabídne vám pomoc s nalezením té nejschůdnější trasy. Ale nevezme vás na záda ani vám neřekne, na kterou horu máte lézt. 

Psycholog v roli trenéra

Psychoterapeut vám může nabídnout trénink na cvičné horolezecké stěně nebo vám poradí cviky pro zesílení svalů, než vyrazíte k vrcholu - vašemu cíli. A je úplně jedno, jestli si vyberete cestu dlouhou a bezpečnou nebo rychlou a riskantní. Záleží jen na vás.

Nalezení skryté moudrosti

Nebudu vám diktovat žádná řešení a nedám vám ani jednoduchý recept. Každý z nás má svoji vlastní moudrost a pokud jste v koncích, mým úkolem je jen připravit půdu pro to, aby mohla znovu vyrůst. Máte své dovednosti a pokud je společně objevíme, můžete se pak o ně v životě opřít.

Důvěra jako základ terapeutického vztahu

Úspěšná psychoterapie je založena na podložené vzájemné důvěře. Důvěra mezi klientem a psychologem vytvoří bezpečný prostor pro práci na vašich potížích. Jde o navázání vztahu a pokaždé trvá nějaký čas, než se ho podaří vybudovat. Platí zde víc než kde jinde, že trpělivost se vyplácí.

Kolik setkání budu potřebovat?

Na tuto otázku najdete v průběhu terapie odpověď sami. Mohou vám úplně stačit tři setkání, některé potíže si ale vyžádají i mnoho měsíců společné práce. Pokud se vrátím ke svému příkladu, záleží na tom, na jakou horu lezete a zda máte nohy zdravé nebo ochrnuté pod tlakem těžké situace.